Bağlantı elemanları, aletleri ve aksesuarlarıyla yeni yüksek kaliteli PE-Xa plastik sistemi

07.04.2011

  

Uponor; tesisat sistemleri için borular, bağlantı elemanları, kollektörler ve aksesuarlardan oluşan tam bir plastik sistem çözümü sunuyor. Uponor, standartları dolayısıyla halen metal bağlantı elemanları kullanan ülkeler için dezinsifikasyon dirençli (dezincification resistant – DR), özellikle agresif su şartlarına dayanıklı pirinç bağlantı elemanları geliştirdi.

Tuzlu içeriklere dayanıklı pirinç bağlantı elemanları


Q&E Fitting DR Brass

dezinsifikasyon dirençli (dezincification resistant – DR) pirinç bağlantı elemanları ailesi

 

Yeni Uponor dezinsifikasyon dirençli (DR) pirinç bağlantı elemanları, tuzlu suyun kullanıldığı veya deniz kenarı gibi agresif açıkhava koşullarına maruz kalan bağlantı elemanlarının zorlu koşullara dayanabilmesi amacıyla geliştirilmişlerdir.
Tuzlu su; taze, normal suya kıyasla çok daha yüksek seviyelerde tuz ve diğer agresif maddeler ihtiva eder, bu sebeple uzun dönemde normal pirinç bağlantı elemanları bozulabilir. Yeni Uponor dezinsifikasyon dirençli pirinç malzeme, agresif su ve diğer çevre koşullarıyla başa çıkabilir.

Bu gelişmeyle birlikte Uponor normal pirinç bağlantı elemanlarını dezinsifikasyon dirençli (DR) bağlantı elemanları ile değiştirme kararı almıştır. Bu yeni Quick&Easy bağlantı elemanlarının bir avantajı da 6 ve 10 bar borularla eş zamanlı olarak kullanılabilmeleridir. Bu durum pratikte, bizzat tek bir bağlantı elemanının hem tesisat hem de ısıtma/soğutma uygulamalarında kullanılabilmesi demektir. Eskiden, farklı uygulamalar için 2 farklı bağlantı elemanı kullanılmaktaydı ve bu durum hem depo hem de inşaat alanında karışıklıklara yol açıyordu. Yeni bağlantı elemanlarının bir yararı da stok azaltımıdır.

 

 

Artık Uponor PE-Xa tesisat sisteminin tamamı plastik parçalardan oluşmakta

DR (dezinsifikasyon dirençli) pirinç bağlantı elemanlarına bir alternatif olarak, agresif su koşullarına karşı Uponor PE-Xa boru, PPSU Q&E bağlantı elemanları, PPSU plastik modüler kollektörler ve diğer temiz su aksesuarlarından oluşan tam seri plastik sistemimiz de bulunmaktadır. PPSU (polifenilsülfon) çok gelişmiş bir plastik madde olup, normalde medikal aletlerin dezenfeksiyonu için kullanılan sıvıların yüksek derecelerde muhafaza edilmesi amacıyla kullanılır. Yüksek performanslı plastik bir materyal olan PPSU, PPr (polipropilen) gibi sıradan malzemelerle kıyas dahi edilemez. Önemli ölçüdeki basınca ve sıcaklığa karşı yüksek dayanıklılığı gibi karakteristik özellikleri, onu diğer plastik malzemelerden açık ara farkla ayırır.
Uponor bu plastik ürün gamını tamamlayıcı, PPSU’dan imal, Q&E 16 x Rp ½” iç dişli dirseği için yeni bir batarya dirseği de geliştirerek borunun musluğa kolay bağlantısını sağlamıştır. Sistem mükemmelliyeti için Uponor, modüler bir bağlantı tekniğiyle üretilmiş, PPSU’dan imal yeni kollektörünü ve esnek çıkışlarını da piyasaya sunmuştur. Kollektör ISO çapları baz alınarak, hem Q&E hem de sıkıştırmalı bağlantı elemanlarına uyumludur.
Modüler plastik tesisat kollektörü 16 mm Q&E ile kullanılabilir olup; 2, 3 ve 4 çıkışlı ½” ve ¾” bağlantıları için uygundur.

Modular Plastic Plumbing Manifold 560x260

Yeni modüler PPSU kollektörler – onlarca bağlantı olanağı ile

 

 

Zengin alet donanımı ile kolay uygulama

Uponor son olarak el aletleri üreticisi Milwaukee ile işbirliği içinde, ilk aşamada 25mm’ye kadar olan çaplarda kullanılabilen ve kullanışlı bir tasarımı olan yeni bir Quick&Easy alet ailesi sunuyor. Daha büyük çaplar ilerleyen zamanlarda piyasaya sürülecek. Yeni M12 Uponor Quick&Easy aletinin en önemli avantajı, tek elle kullanım için kendiliğinden dönen kafası. Quick&Easy bağlantı parçalarının montajı, tek çekiş ve sürekli hareket sağlayan Hızlı Kam Mekanizması (Quick Cam Mechanism) sayesinde artık 4 kat daha hızlı yapılabilecek. El aleti, içerisindeki çelik dişliler ve entegre metal çerçevesi sayesinde sert şantiye koşullarına daha uygun ve daha dayanıklı.

Bunun dışında, el aletinin dik açılı tasarımı ve LED ışık yerleştirilmiş başlığı, karanlık bölgelerde kolayca Quick&Easy bağlantı parçalarını uygulamanızı sağlıyor. Elbette ki alet, mevcut ve yeni tüm genişletme kafaları ile uyumludur. Son olarak, tüm Quick&Easy aletleri Li-ion pillere geçiş yapıyor. Böylelikle “hafıza etkisi” olmayacak ve piller daha kısa sürede şarj edilebilecek. 

Milwaukee expansion tool 160x260